İPLİK TERİMLERİ

Air Cover:
Farklı özelliklere sahip iki veya fazla ipliğin bir hava jeti yardımıyla punta ile birleştirilmesi.

Single Cover:
Polyamid elyafın Likra üzerine sarılmasından meydana gelir. Kullanılan poliamid düz, dokulu, multifilament veya mikrofilament olabilir.

Double Cover:
Çift kaplama iplikler, biri saat yönünde ve diğeri saat yönünün tersine olmak üzere iki poliamid şeridinin likra elyafının etrafına sarılmasıyla oluşturulur.

Büküm:
İpliğe üretim sırasında yapılan döndürmenin döngü sayısını ve yönünü belirten terimdir.

Cipsten Boyalı:
Prosesin en başında, üretim sırasında renklendirilen iplikler.

Denye:
Özellikle Birleşik Amerika’da kullanılan ölçme sistemi. Sayısal olarak denye, 9000 metre ipliğin ağırlığına eşittir. İpliğin denyesi ne kadar düşükse, iplik o kadar incedir.

DPF:
İplikteki her filamanın ağırlığı. Filaman denyesi olarak belirtilir.

DTEX:
İpliğin kalınlığını belirtmek için kullanılan, 10,000 metresinin ağırlığının ölçülmesi ile oluşturulan sistem. Dtex yükseldikçe, ipliğin kalınlığı artar.

DTY: (Draw Texture Yarn):

Tekstürize işleminden sonra yalancı büküm verilerek elde edilmiş, S ve/veya Z olarak büküm verilmiş ve elastik özelliğe sahip ipliktir.

Elastan:
Kopmadan %500’ün üzerinde streç özelliğini defalarca tekrarlayan ve her defasında orijinal uzunluğuna geri dönen elastomerik iplik.

Elastikiyet:
İplik veya kumaşın üzerindeki gerilim kalktığında tekrar kendi orijinal uzunluk, şekil ve ölçüsüne geri dönebilirliği.

Elyaf:
Bir araya geldiğinde iplik oluşturan, sentetik veya doğal sert madde.

FDY (Fully Drawn Yarn):
Tekstüre edilmemiş düz, hacimsiz ve kaygan bir iplik çeşidi. Çoğunlukla polyester liflerin POY ve FDY üretim hatlarında yüksek sarım hızlarında çekilmesiyle elde edilir. (5500-7000 m/dk.) Düz iplik (flat yarn) olarak kullanılır ve uzama, kaynama çekme gibi fiziksel değerleri düşük olduğundan kullanıma hazır ipliktir.

Filament:
Üretim prosesi esnasında düvenin her bir deliğinden çıkan, bir araya geldiğinde iplik oluşturan, tanımsız uzunluklarda işlenmiş elyaf.

FT:
Yalancı büküm tekstüre yöntemi ile üretilmiş ve tekstüresi fikse edilmemiş hacimli muss iplik.

FTF:
Yalancı büküm tekstüre yöntemi ile üretilebilen ve ipliğin tekstüresinin işlem sırasında fikse edildiği set iplik.

Hava Jet Tekstüre:
Kontinü filamanlı ipliklerin fazla besleme ile yüksek basınçlı hava jeti vasıtasıyla ipliğin filamanlarının birbirine karıştırılması ve doğal elyaf görüntüsü sağlanması için uygulana tekstüre tekniği.

High-Count:
Dpf denye/filaman) oranının 1 ve 2 arasında olduğu iplikler.

Katyonik:
Modifiye polyester, modifiye naylon ve akrilik için kullanılan boya cinsi. Kumaşta katyonik boyanabilen iplikler ile standart iplikler bir arada kullanılarak desen oluşturulabilir ve iki boya banyosu ile iki iplik de boyanarak desen daha belirgin hale getirilebilir. Ayrıca bu iki iplik birleştirilip kumaşta farklı ve özel melanj renkleri elde edilebilir.

KDK: Kıvrımlı yapıda bir ipliğin elde edildiği tekstüre yöntemidir. Bu proseste iplik önce örülür, sonra örülen kumaş fikselenir ve iplik tekrar örüldüğü halde geri sökülerek bobine sarılır. Fiksenin etkisiyle örgü ilmekleri ipliğin yapısında kalır.

Kontinü Flamentli İplik:

Bir ya da daha fazla filamandan oluşan sürekli iplik. Tek filamanlı iplikler monofilaman, daha fazla filamandan oluşan iplikler multifilaman olarak adlandırılır.

Matlık:

Sentetik ipliklerde matlık üretim prosesine ve kullanılan titanyum dioksit oranına bağlıdır. Titanyum dioksit oranı arttıkça, iplik matlaşır. Standart polyester iplikler genelde yarı mattır ama bunların modifiye edilmişleri de vardır.

Mekanik Streç:

Üretim prosesi sırasında fiziksel özelliklerine yapılan değişikler dolayısıyla bir miktar esneklik kazandırılan iplikler.

Melanj:

İki renkli ipliğin birleştirilmesi ile oluşturulan iplik tipi.

Mikrofiber:

Çok ince ipliklere ve bu ipliği geliştiren teknolojiye verilen ad. Mikrofiberlerde dpf değeri 1’den düşüktür ve bu özellik kumaşa hoş bir tuşe, tatlı bir döküm ve inanılmaz yumuşaklık katar.

Mukavemet:

İpliğin kopmaya karşı direnimini belirtir ve direkt olarak kumaşın yırtılmaya karşı dayanımını etkiler.