Namaza Hazırlık: Abdest

Abdestsiz namaz kılınmaz. Abdest bizim için Rabbimizin karşısına çıkarken üzerimize giydiğimiz temiz ve şifa verici bir su elbisesi gibidir. O öyle güzel bir elbisedir ki; kötülüklerden ve ateşten bizi dünyada ve ahirette korur.

Abdestin çeşitleri vardır.

Boy Abdesti (Gusül): “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diyerek niyet edip ağza ve burna üçer defa su verdikten sonra, bütün vücudu ‘iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde’ yıkamaktır.

Namaz Abdesti: Namaz için alacağımız abdestte ise; niyet edip, elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra, ağza, burna ve yüze üç kere su veririz. Sonra, kolları dirseklere kadar yıkar, başı, kulakları ve boynu ellerimizin ıslaklığıyla sileriz yani mesh ederiz. Son olarak da ayaklarımızı ayak bileklerine kadar yıkarız.

Teyemmüm: Abdest almak için su bulamadığımız zamanlarda hem gusül hem de namaz abdesti yerine geçer ve bize büyük bir kolaylık sağlar. Teyemmüm için yapılması gerekenler şunlardır: Özel olarak bir ibadete, (Gusül, cenaze namazı, yahut vakit namazı için) niyet etmek, el içlerini toprağa sürerek yüzü mesh etmek ve el içlerini toprağa ikinci kez sürerek, kolları dirseklere kadar mesh etmek.